Delegate to Democratic National Convention

In order of Votes (Bold Signifies Potential WINNER)

  • BOERIO, BIBIANA /25,610/19.98%
  • SESEK, CHRISTIAN ELIJAH / 25,566 / 19.95%
  • REGOTTI, NATHAN W / 22,797 / 17.79%
  • FOLEY, JANICE W / 13,152 / 10.26%
  • KONOPISOS , CASEY LYNN / 11,207 / 8.74%
  • CORDARO, MICHAEL GUY / 10.959 / 8.55%
  • MASON, ROBERT A / 10,20 / 7.96%
  • CAMPBELL, BRAYDEN ELLSWORTH / 8,667 / 6.76%

April 28, 2020 General Primary Candidate List

President of the United States – Vote for One– All Precincts within Fayette County

Democratic

  • Bernie Sanders
  • Joseph R. Biden
  • Tulsi Gabbard
  • Elizabeth Warren

Republican

  • Donald J. Trump
  • Roque Rocky De La Fuente
  • Bill Weld

Attorney General — Vote for One– All Precincts within Fayette County

Democratic

  • Josh Shapiro – Montgomery County

Republican

  • Heather Heidelbaugh – Allegheny County

Auditor General — Vote for One — All Precincts within Fayette County

Democratic

  • H. Scott Conklin – Centre County
  • Michael Lamb – Allegheny County
  • Tracie Fountain – Dauphin County
  • Rose Rosie Marie Davis – Monroe County
  • Nina Ahmad – Philadelphia County
  • Christina M. Hartman – Lancaster County

Republican

  • Timothy DeFoor – Dauphin County

State Treasurer — Vote for One — All Precincts within Fayette County

Democratic

  • Joe Torsella – Montgomery County

Republican

  • Stacy L. Garrity – Bradford County

Representative in Congress – 14th Congressional District –Vote for One—All Precincts within Fayette County

Democratic

  • Bill Marx – Westmoreland County

Republican

  • Guy Reschenthaler – Washington County

REPRESENTATIVE IN THE GENERAL ASSEMBLY –49th Legislative District – Vote for One–

Belle Vernon Borough, Fayette City Borough, Franklin Township, Jefferson Township, Newell Borough, Washington Township

Democratic

  • Randy J. Barli – Washington County

Republican

  • Bud Cook – Washington County
  • Tony Bottino – Washington County

REPRESENTATIVE IN THE GENERAL ASSEMBLY– 50th Legislative District – Vote for One

Brownsville Borough, Brownsville Township, Luzerne Township, Masontown Borough, Redstone Township

Democratic

  • Pam Snyder – Greene County

Republican

  • Larry Yost – Greene County

REPRESENTATIVE IN THE GENERAL ASSEMBLY– 51st Legislative District – Vote for One —

Fairchance Borough, Georges Township, German Township, Henry Clay Township, Markleysburg Borough, Nicholson Township, Ohiopyle Borough, Point Marion Borough, Smithfield Borough, South Union Township, Springfield Township, Springhill Township, Stewart Township, Uniontown City, Wharton Township

Democratic

Republican

  • Matthew Dowling – Fayette County

REPRESENTATIVE IN THE GENERAL ASSEMBLY– 52nd Legislative District – Vote for One

Bullskin Township, Connellsville City, Connellsville Township, Dawson Borough, Dunbar Borough, Dunbar Township, Everson Borough, Lower Tyrone Township, Menallen Township, North Union Township, Perry Township, Perryopolis Borough, Saltlick Township, South Connellsville Borough, Upper Tyrone Township, Vanderbilt Borough

Democratic

  • Harry Young Cochran – Fayette County

Republican

  • Ryan Warner – Fayette County

Delegate to the Democratic National Convention – 14th District – — Vote for Five, Three Males and Two Females — All Precincts within Fayette County

Democratic

  • Casey Konopisos (F) – Committed to: Bernie Sanders
  • Robert Sabot (M) – Committed to: Elizabeth Warren
  • Bibiana Boerio (F) – Committed to: Joseph R. Biden
  • Robert Mason (M) – Committed to: Bernie Sanders
  • Mike Cordaro (M) – Committed to: Bernie Sanders
  • Kevin D. Jones (M) – Committed to: Michael R. Bloomberg
  • Christian Sesek (M) – Committed to: Joseph R. Biden
  • Janice Foley (F) – Committed to: Bernie Sanders
  • Brayden Campbell (M) – Committed to: Bernie Sanders
  • Nate Regotti (M) – Committed to: Joseph R. Biden
  • David J. Deitrick (M) – Committed to: Pete Buttigieg

Delegate to the Republican National Convention – 14th District – — Vote for Three– All Precincts within Fayette County

Republican

  • John Ventre
  • Scott Avolio
  • Jon R. Marietta
  • Scott R. Day
  • Daryl William Price
  • Eric J. Sivavec
  • Guy Reschenthaler
  • Rose Tennent
  • Thomas J. Uram
  • Susanna DeJeet
  • Jill Cooper

Alternate Delegate to the Republican National Convention – 14th District – — Vote for Three– All Precincts within Fayette County

Republican

  • Scott R. Day
  • Sonia Stopperich Sulc
  • Thomas J. Uram
  • Pat Geho
  • Melanie Stringhill Patterson

Brownsville Borough Ward #3 FINAL

Up at Ward #3 at South Hills Terrace precinct. Jacqueline D. Jackson secured the Democratic Committeewoman nod with six votes while Norma Ryan secured two votes, coming up short also was Irene Kurtz with one vote. As for the Democratic Committeeman, Christian Sesek was the sole vote getter with one vote.

There were 0 votes nor were there any rejected write ins for the Republican side in Ward #3