NOTICE OF 2020 GENERAL ELECTION

In accordance with the provisions of the Pennsylvania Election Code notice is hereby given to the electors of Fayette County that a General Election will be held in
said county on Tuesday, November 3, 2020 between the hours of 7 A.M. and 8 P.M. prevailing time in the districts therein. The following offices are to be elected at
said election in the Commonwealth of Pennsylvania and in said county. The names of the candidates for election will appear on the ballot as follows:

President of the United States/Vice-President – Vote for One – (All Precincts within Fayette County)

  • Democratic – Joseph R. Biden
    Vice-President – Kamala D. Harris
  • Republican – Donald J. Trump
    Vice-President – Michael R. Pence
  • Libertarian – Jo Jorgensen
    Vice-President – Jeremy Spike Cohen

Attorney General — Vote for One – (All Precincts within Fayette County)

  • Democratic – Josh Shapiro
  • Republican – Heather Heidelbaugh
  • Libertarian – Daniel Wassmer
  • Green Party – Richard L. Weiss

Auditor General — Vote for One – (All Precincts within Fayette County)

  • Democratic – Nina Ahmad
  • Republican – Timothy DeFoor
  • Libertarian – Jennifer Moore
  • Green Party – Olivia Faison

State Treasurer — Vote for One – (All Precincts within Fayette County)

  • Democratic – Joe Torsella
  • Republican – Stacy L. Garrity
  • Libertarian – Joe Soloski
  • Green Party – Timothy Runkle

Representative in Congress – 14th Congressional District –Vote for One –

(All Precincts within Fayette County)

  • Democratic – Bill Marx
  • Republican – Guy Reschenthaler

Representative in The General Assembly — 49th Legislative District – Vote for One –

(Belle Vernon Borough, Fayette City Borough, Franklin Township, Jefferson Township, Newell Borough, Washington Township)

  • Democratic – Randy J. Barli
  • Republican – Bud Cook

Representative in The General Assembly — 50th Legislative District – Vote for One –

(Brownsville Borough, Brownsville Township, Luzerne Township, Masontown
Borough, Redstone Township)

  • Democratic – Pam Snyder
  • Republican – Larry Yost

Representative in The General Assembly — 51st Legislative District – Vote for One –

(Fairchance Borough, Georges Township, German Township, Henry Clay Township,
Markleysburg Borough, Nicholson Township, Ohiopyle Borough, Point Marion Borough, Smithfield Borough, South Union Township, Springfield Township,
Springhill Township, Stewart Township, Uniontown City, Wharton Twp)

  • Democratic – Kevin Jones
  • Republican – Matthew Dowling

Representative in The General Assembly — 52nd Legislative District – Vote for One –

(Bullskin Township, Connellsville City, Connellsville Township, Dawson Borough,
Dunbar Borough, Dunbar Township, Everson Borough, Lower Tyrone Township, Menallen Township, North Union Township, Perry Township, Perryopolis
Borough, Saltlick Township, South Connellsville Borough, Upper Tyrone Township, Vanderbilt Borough)

  • Democratic – Harry Young Cochran
  • Republican – Ryan Warner

POLLING PLACES INACCESSIBLE FOR THE ELDERLY AND HANDICAPPED

Elderly (65 and over) or handicapped voters assigned to inaccessible polling places can vote by Alternative Ballot. Application forms and information regarding

Alternative Ballots can be obtained at the Election Bureau. Applications for Alternative Ballots must be submitted to the Election Bureau no later than 5:00 p.m. on Tuesday, October 27, 2020. In case of an emergency, you can submit an Emergency Application for Alternative Ballot which must be received by 8:00 p.m. on Election Day. Completed Alternative Ballots must be received by the Election Bureau no later than 8:00 p.m. on Election Day.

PUBLIC NOTICE

The County Board of Election will publicly commence the computation and canvassing of the returns of the votes cast at the General Election held Tuesday,
November 3, 2020 to begin at 9:00 a.m., prevailing time, Friday, November 6, 2020 and continue each day thereafter until all votes cast have been computed. The
Provisional Ballots cast will be examined on Tuesday, November 10, 2020 starting at 10:00 a.m. Both will be held at the Public Service Building, 22 East Main Street,
Uniontown, Pennsylvania.

POLLING PLACES (Polling places that are inaccessible to the elderly and handicapped, as per the Federal Voting Accessibility for the Elderly and Handicapped Act, P.L. 98-435, are labeled inaccessible).

  • Belle Vernon Borough Belle Vernon Municipal Bldg & Fire Hall, Belle Vernon (temporary change)
  • Brownsville Township Brownsville Township Shed, Brownsville
  • Brownsville Borough, Ward 1 Southside Fire Station, Brownsville
  • Brownsville Borough, Ward 2 Northside Fire Station, Brownsville
  • Brownsville Borough, Ward 3 South Hills Terrace Community Room, Brownsville
  • Bullskin Township, District 1 Bullskin Township Elementary School, Connellsville
  • Bullskin Township, District 2 Wooddale Bible Brethren Church, Mount Pleasant
  • Bullskin Township, District 3 Bear Rocks Community Center, Acme
  • Connellsville City, Ward 1 Calvary Assembly of God, Connellsville
  • Connellsville City, Ward 2 Connellsville Senior Citizens Center, McCormick Avenue Entrance, Connellsville
  • Connellsville City, Ward 3 Greater Connellsville Community Center, Connellsville
  • Connellsville City, Ward 4 New Haven Hose Company Fire Station, Connellsville
  • Connellsville Township Connellsville Township VFD, Connellsville
  • Dawson Borough Dawson Borough Building, Dawson (inaccessible)
  • Dunbar Township, District 1 Joseph A. Hardy Connellsville Airport, Terminal Building, Lemont Furnace
  • Dunbar Township, District 2 Connellsville Alliance Church, Connellsville
  • Dunbar Borough Dunbar Borough Fire Department Social Hall, Dunbar
  • Everson Borough Everson VFD Social Hall, Everson
  • Fairchance Borough Fairchance Borough Building, Fairchance
  • Fayette City Borough First Christian Church Fellowship Hall, Fayette City
  • Franklin Township, District 1 Franklin Elementary School, Vanderbilt
  • Franklin Township, District 2 Smock Community Recreation & Heritage Center, Smock
  • Georges Township, District 1 Haydentown Community Center, Smithfield
  • Georges Township, District 2 Fayette County Vocational-Technical School, Uniontown
  • Georges Township, District 3 D. Ferd Swaney Elementary School, Uniontown
  • German Township, District 1 McClellandtown Firemanʼs Social Hall, McClellandtown
  • German Township, District 2 German Township Municipal Building, McClellandtown
  • German Township, District 3 Footedale Fire Hall, New Salem
  • German Township, District 4 Adah Fire Hall, Adah
  • Henry Clay Township Mountain Fellowship Center, Markleysburg
  • Jefferson Township Jefferson Township Municipal Building, Perryopolis
  • Lower Tyrone Township Brownfield Community Center, Dawson
  • Luzerne Township, District 1 Luzerne Township Municipal Building, Brownsville
  • Luzerne Township, District 2 Hiller VFD, Hiller
  • Luzerne Township, District 3 Labelle Fire House, Labelle
  • Luzerne Township, District 4 Allison #2 Fire Hall, Allison
  • Markleysburg Borough Mayorʼs Office, Markleysburg (inaccessible)
  • Masontown Borough St. Francis of Assisi (Former All Saints School) Rear Entrance, Masontown
  • Menallen Township, District 1 Keisterville Community Center, Keisterville
  • Menallen Township, District 2 Menallen Elementary School, Uniontown
  • Menallen Township, District 3 First Christian Church of New Salem, Uniontown
  • Newell Borough Newell Borough Building, Newell
  • Nicholson Township Nicholson Township Building, Smithfield
  • North Union Township, District 1 R. W. Clark Elementary School, Uniontown
  • North Union Township, District 2 George C. Marshall Elementary School, Uniontown
  • North Union Township, District 3 Hopwood Free Methodist Church, Hopwood
  • North Union Township, District 4 VFW Post 8543, Uniontown
  • North Union Township, District 5 Valley Sportsman Club, Uniontown
  • Ohiopyle Borough Ohiopyle-Stewart Community Center, Ohiopyle
  • Perry Township Perry Township Municipal Building, Star Junction
  • Perryopolis Borough Perryopolis Borough Building, Perryopolis
  • Point Marion Borough Old Scout Hall, Point Marion
  • Redstone Township, District 1 Republic Township Municipal Building, Grindstone
  • Redstone Township, District 2 Redstone Township Recreation Center, Republic
  • Redstone Township, District 3 Colonial #3 Athletic Club Office, Rowes Run, Grindstone
  • Redstone Township, District 4 Fairbank Rod & Gun Club, Fairbank
  • Saltlick Township Saltlick Township Municipal Building, Melcroft
  • Smithfield Borough Smithfield Borough Building, Smithfield
  • South Connellsville Borough South Connellsville Borough Building, South Connellsville
  • South Union Township, District 1 Laurel Highlands Middle School, Uniontown
  • South Union Township, District 2 Hatfield Elementary School, Uniontown
  • South Union Township, District 3 Hutchinson Elementary School, Uniontown
  • Springfield Township, District 1 Normalville Fire Hall, Normalville
  • Springfield Township, District 2 Springfield Municipal Building & Fire Hall, Mill Run
  • Springhill Township Appalachian Community Center, Smithfield
  • Stewart Township Stewart Township Building, Ohiopyle
  • Uniontown City, Ward 1 Fayette County Community Action Administration Building, Uniontown
  • Uniontown City, Ward 2 Uniontown City Hall Council Chambers, Uniontown
  • Uniontown City, Ward 3 Lafayette Middle School, Uniontown
  • Uniontown City, Ward 4 East End Community Center, Uniontown
  • Uniontown City, Ward 5 Uniontown Area High School, Wilson Avenue Entrance, Uniontown
  • Uniontown City, Ward 6 Mt. Vernon Towers Apartment Building, Uniontown
  • Uniontown City, Ward 7 Benjamin Franklin Elementary-Middle School, Uniontown
  • Upper Tyrone Township Upper Tyrone Township Municipal Building, Connellsville
  • Vanderbilt Borough American Legion Home, Vanderbilt
  • Washington Township Washington Township Municipal Building, Belle Vernon
  • Wharton Township Wharton Township Municipal Building, Farmington

County Board of Elections
Dave Lohr
Vincent A. Vicites
Scott Dunn

Chief Clerk
Amy Revak

November 3, 2020 General Election Unofficial Candidate List

President of the United States/Vice-President – Vote for One– All Precincts within Fayette County

  • Democratic – Joseph R. Biden
    Vice-President – Kamala D. Harris
  • Republican – Donald J. Trump
    Vice-President – Michael R. Pence
  • Libertarian – Jo Jorgensen
    Vice-President – Jeremy Spike Cohen

Attorney General — Vote for One– All Precincts within Fayette County

  • Democratic – Josh Shapiro
  • Republican – Heather Heidelbaugh
  • Libertarian – Daniel Wassmer
  • Green Party – Richard L. Weiss

Auditor General — Vote for One — All Precincts within Fayette County

  • Democratic – Nina Ahmad
  • Republican – Timothy DeFoor
  • Libertarian – Jennifer Moore
  • Green Party – Olivia Faison

State Treasurer — Vote for One — All Precincts within Fayette County

  • Democratic – Joe Torsella
  • Republican – Stacy L. Garrity
  • Libertarian – Joe Soloski
  • Green Party – Timothy Runkle

Representative in Congress – 14th Congressional District —

Vote for One—All Precincts within Fayette County

  • Democratic – Bill Marx
  • Republican – Guy Reschenthaler

REPRESENTATIVE IN THE GENERAL ASSEMBLY –49th Legislative District

Vote for One–Belle Vernon Borough, Fayette City Borough, Franklin Township, Jefferson Township, Newell Borough, Washington Township

  • Democratic – Randy J. Barli
  • Republican – Bud Cook

REPRESENTATIVE IN THE GENERAL ASSEMBLY– 50th Legislative District –

Vote for One –Brownsville Borough, Brownsville Township, Luzerne Township, Masontown Borough, Redstone Township

  • Democratic – Pam Snyder
  • Republican – Larry Yost

REPRESENTATIVE IN THE GENERAL ASSEMBLY– 51st Legislative District –

Vote for One –Fairchance Borough, Georges Township, German Township, Henry Clay Township, Markleysburg Borough, Nicholson Township, Ohiopyle Borough, Point Marion Borough, Smithfield Borough, South Union Township, Springfield Township, Springhill Township, Stewart Township, Uniontown City, Wharton Twp

  • Democratic – Kevin Jones
  • Republican – Matthew Dowling

REPRESENTATIVE IN THE GENERAL ASSEMBLY– 52nd Legislative District –

Vote for One –Bullskin Township, Connellsville City, Connellsville Township, Dawson Borough, Dunbar Borough, Dunbar Township, Everson Borough, Lower Tyrone Township, Menallen Township, North Union Township, Perry Township, Perryopolis Borough, Saltlick Township, South Connellsville Borough, Upper Tyrone Township,
Vanderbilt Borough

  • Democratic – Harry Young Cochran
  • Republican – Ryan Warner

Reschenthaler, Marx secure primary nods, advance to November face off for 14th Congressional District

For the Congressional District, Republican Guy Reschenthaler and Democratic challenger William J. Marx secured their parties nominations and will advance to the Fall General Election.

Local races include one with incumbent facing no opposition, another with primary challenge

Pennsylvania’s 2020 primary election is less than 10 weeks away, and according to information on the Department of State’s database, all U.S. Congress and state legislative races in Fayette and Greene counties and the mid-Mon Valley portions of Washington and Westmoreland counties have both Democratic and Republican candidates.

Except one.

In the 51st Legislative District, comprised of parts of Fayette and Somerset counties, state Rep. Matt Dowling, R-Uniontown, faces no opposition in his quest for a third term, having defeated former state Rep. Tim Mahoney, D-South Union Township, in 2016 and 2018.

State Rep. Ryan Warner, R-Perryopolis, will seek a fourth term in the 52nd Legislative District, which consists of parts of Fayette and Westmoreland counties. Harry Young Cochran of Connellsville, a Democrat, filed paperwork to challenge him in the fall.

In the 49th Legislative District, incumbent state Rep. Bud Cook, R-West Pike Run Township, is seeking a third term but will face a primary challenge from fellow Republican Tony Bottino Jr. of Carroll Township. Democrat Randy Barli of Coal Center also filed.

State Rep. Pam Snyder, a Democrat from Morgan Township, is seeking a fifth term in the 50th Legislative District and appears poised to face Republican Larry W. Yost II of Dunkard Township in the fall. That district encompasses small parts of Fayette and Washington counties in addition to all of Greene County.

In the 14th Congressional District, U.S. Rep. Guy Reschenthaler, R-Peters Township, will have an autumn opponent in Democrat William A. Marx of Delmont. The district includes all of Fayette, Greene and Washington counties, plus much of Westmoreland County.

The primary is April 28.

 

Candidates for Congress and the Pennsylvania Legislature run for two-year terms.

Also on the ballot along with president and statewide row office are many candidates vying to be chosen as delegates or alternates to Democratic and Republican Party presidential nominating conventions.

 

April 28, 2020 General Primary Candidate List

President of the United States – Vote for One– All Precincts within Fayette County

Democratic

  • Bernie Sanders
  • Joseph R. Biden
  • Tulsi Gabbard
  • Elizabeth Warren

Republican

  • Donald J. Trump
  • Roque Rocky De La Fuente
  • Bill Weld

Attorney General — Vote for One– All Precincts within Fayette County

Democratic

  • Josh Shapiro – Montgomery County

Republican

  • Heather Heidelbaugh – Allegheny County

Auditor General — Vote for One — All Precincts within Fayette County

Democratic

  • H. Scott Conklin – Centre County
  • Michael Lamb – Allegheny County
  • Tracie Fountain – Dauphin County
  • Rose Rosie Marie Davis – Monroe County
  • Nina Ahmad – Philadelphia County
  • Christina M. Hartman – Lancaster County

Republican

  • Timothy DeFoor – Dauphin County

State Treasurer — Vote for One — All Precincts within Fayette County

Democratic

  • Joe Torsella – Montgomery County

Republican

  • Stacy L. Garrity – Bradford County

Representative in Congress – 14th Congressional District –Vote for One—All Precincts within Fayette County

Democratic

  • Bill Marx – Westmoreland County

Republican

  • Guy Reschenthaler – Washington County

REPRESENTATIVE IN THE GENERAL ASSEMBLY –49th Legislative District – Vote for One–

Belle Vernon Borough, Fayette City Borough, Franklin Township, Jefferson Township, Newell Borough, Washington Township

Democratic

  • Randy J. Barli – Washington County

Republican

  • Bud Cook – Washington County
  • Tony Bottino – Washington County

REPRESENTATIVE IN THE GENERAL ASSEMBLY– 50th Legislative District – Vote for One

Brownsville Borough, Brownsville Township, Luzerne Township, Masontown Borough, Redstone Township

Democratic

  • Pam Snyder – Greene County

Republican

  • Larry Yost – Greene County

REPRESENTATIVE IN THE GENERAL ASSEMBLY– 51st Legislative District – Vote for One —

Fairchance Borough, Georges Township, German Township, Henry Clay Township, Markleysburg Borough, Nicholson Township, Ohiopyle Borough, Point Marion Borough, Smithfield Borough, South Union Township, Springfield Township, Springhill Township, Stewart Township, Uniontown City, Wharton Township

Democratic

Republican

  • Matthew Dowling – Fayette County

REPRESENTATIVE IN THE GENERAL ASSEMBLY– 52nd Legislative District – Vote for One

Bullskin Township, Connellsville City, Connellsville Township, Dawson Borough, Dunbar Borough, Dunbar Township, Everson Borough, Lower Tyrone Township, Menallen Township, North Union Township, Perry Township, Perryopolis Borough, Saltlick Township, South Connellsville Borough, Upper Tyrone Township, Vanderbilt Borough

Democratic

  • Harry Young Cochran – Fayette County

Republican

  • Ryan Warner – Fayette County

Delegate to the Democratic National Convention – 14th District – — Vote for Five, Three Males and Two Females — All Precincts within Fayette County

Democratic

  • Casey Konopisos (F) – Committed to: Bernie Sanders
  • Robert Sabot (M) – Committed to: Elizabeth Warren
  • Bibiana Boerio (F) – Committed to: Joseph R. Biden
  • Robert Mason (M) – Committed to: Bernie Sanders
  • Mike Cordaro (M) – Committed to: Bernie Sanders
  • Kevin D. Jones (M) – Committed to: Michael R. Bloomberg
  • Christian Sesek (M) – Committed to: Joseph R. Biden
  • Janice Foley (F) – Committed to: Bernie Sanders
  • Brayden Campbell (M) – Committed to: Bernie Sanders
  • Nate Regotti (M) – Committed to: Joseph R. Biden
  • David J. Deitrick (M) – Committed to: Pete Buttigieg

Delegate to the Republican National Convention – 14th District – — Vote for Three– All Precincts within Fayette County

Republican

  • John Ventre
  • Scott Avolio
  • Jon R. Marietta
  • Scott R. Day
  • Daryl William Price
  • Eric J. Sivavec
  • Guy Reschenthaler
  • Rose Tennent
  • Thomas J. Uram
  • Susanna DeJeet
  • Jill Cooper

Alternate Delegate to the Republican National Convention – 14th District – — Vote for Three– All Precincts within Fayette County

Republican

  • Scott R. Day
  • Sonia Stopperich Sulc
  • Thomas J. Uram
  • Pat Geho
  • Melanie Stringhill Patterson

Delmont man seeking Democratic nomination in 14th Congressional District

A Delmont resident and civics teacher is seeking the Democratic nomination to challenge U.S. Rep. Guy Reschenthaler in the 14th Congressional District.

Bill Marx announced his candidacy last week, saying his campaign will be “focused on fighting for the working men and working women in the 14th that the (Trump) administration has ignored and left behind in the economy.

“I feel I have the background as a parent, veteran and union member,” he added, “to understand the struggles and needs of the working community and would be a better representative and a voice for this area in Washington.”

It will be a steep climb, though, for Marx to become the “better representative” he claims he would be. The 14th Congressional District was redrawn in 2018 when the whole Pennsylvania congressional map was reconfigured, and now Republicans enjoy a sizeable advantage in the district because of its demographics, which are older, rural and blue collar. In the 2018 general election, Reschenthaler romped to victory in the 14th with almost 58% of the vote.

Marx teaches U.S. and world history at Taylor Allderdice High School in Squirrel Hill and is a member of Delmont Borough Council. He served in the U.S. Marine Corps as a military policeman and as an aviator in the U.S. Army. He remains a member of the U.S. Army Reserve and was a military policeman at the U.S. detention facility at Guantanamo Bay, Cuba.

A graduate of Robert Morris University, he also received a master’s degree from the University of Pittsburgh.

The 14th Congressional District encompasses all of Washington, Greene and Fayette counties, and the western part of Westmoreland County. Pennsylvania’s primary election is set for April 28.